Vzhledem k velkému rozsahu informací, které souvisí s tématem, budeme článek průběžně doplňovat.
Aktualizováno 13. 1. 2021
Facebook i Twitter jsou soukromé společnosti. Jako civilizovaná demokratická společnost samozřejmě respektujeme veškerá práva související s osobním vlastnictvím. Právě proto je celá situace ještě složitější. Facebook a Twitter jsou na jednu stranu obyčejné soukromé společnosti, ale na stranu druhou mají tak značný celosvětový dosah, že často zastiňují i vliv menších národních států.
Nyní nám tyto dvě sociální sítě předvedly něco, čím demonstrovaly svou moc asi nejvíce za celou dobu své existence. Zlikvidovaly veřejné účty jednoho z nejmocnějších mužů planety. Smazaly účty americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Doplnění: Společnosti Apple a Google se připojily k likvidaci svobodného projevu na sociálních sítích a ze svých obchodů s aplikacemi odstraňují ty aplikace, které z ideologických důvodů považují za nevyhovující.
Společně se podíváme, jak celý proces probíhal. Ukážeme si, zda se jedná o náhodné incidenty, nebo to je cílená likvidace konkrétní osoby. A také zkusíme zhodnotit, na jaké alternativní sociální sítě je možné migrovat.
Jak celý proces probíhal
Facebook blokuje na 24 hodin
7. 1. 2021
Společnost Facebook oznámila (na Twitteru), že blokuje facebookový účet Donalda Trumpa na 24 hodin.
Twitter maže Trumpovi jeho tweety
7. 1. 2021
Společnost Twitter odstranila tři tweety prezidenta Donalda Trumpa, které považovala za nevhodné podle svých pravidel.
Facebook prodloužil blokaci
7. 1. 2021
Mark Zuckerberg oznámil na svém facebookovém účtu, že společnost Facebook prodloužila blokaci účtu prezidenta Donalda Trumpa na neurčito.
Apple hrozí službě Parler
9. 1. 2021
Společnost Apple chce přinutit společnost Parler, aby začala cenzurovat příspěvky ve své síti. Jinak Apple odstraní aplikaci Parler z App store a uživatelé telefonů iPhone si ji nadále nebudou moci stáhnout a nainstalovat do svých zařízení.
Twitter vaporizoval účet Donalda Trumpa
9. 1. 2021
Společnost Twitter oznámila definitivní odstranění účtu Donalda Trumpa. Vydala k tomu samostatné prohlášení (anglicky).
Google odstranil Parler
9. 1. 2021
Společnost Google v tichosti odstranila aplikaci Parler ze svého obchodu Play. Informace v tomto článku (anglicky). Výhodou zařízení se systémem Android oproti zařízením Apple je, že mohou poměrně snadna instalovat aplikace pomocí balíčků APK. Uživatelé androidích telefonů si tak Parler mohou nainstalovat i nadále.
Instalační APK soubor můžete stahovat také přímo z našeho webu zde.
V závěru dne vaporizace vrcholí
9. 1. 2021
Dochází k blokacím účtů spojených s Donaldem Trumpen na mnoha různých sociálních sítích a online službách.
Amazon vypnul servery
11. 1. 2021
Společnost Parler hostovala své služby na serverech Amazonu. Ten je ale vypnul a Parler tak odstřihl od možnosti vystavovat svůj obsah na internetu. Parler hledá jiné řešení, kde hostovat svůj web.
YouTube se přidal k vaporizaci
13. 1. 2021
Společnost YouTube se přidala k vaporizaci Donalda Trumpa z digitálního prostoru a pozastavila jeho YouTube kanál s videi.
Cílená likvidace konkrétní osoby
I v minulosti jsme byli svědky toho, že zvláště Facebook blokuje určité lidi zcela podle svých ideologických představ o světě a zaštiťuje se při tom nejasnými a vágně formulovanými vlastními pravidly komunity. Příkladem může být například Tommy Robinson. V určitém období stačilo na Facebook napsat jen jeho jméno a váš účet byl zablokován.
Není náhodou, že k blokaci Trumpa došlo ve stejný čas na všech světových sítích. Jedná se zcela jednoznačně o koordinovaný postup. Samozřejmě to souvisí i s tím, že Donald Trump skončil ve funkci prezidenta USA a značně se tak snížila jeho moc. Facebook a Twitter se tak už nebojí případných důsledků za vaporizaci jeho účtů.
Na jaké alternativní sociální sítě je možné migrovat?
Zároveň velmi významnou roli hraje to, k jaké jiné síti se přikloní uživatelé v USA a zda vůbec k nějakému významnému odchodu z Facebooku a Twitteru dojde. Nelze očekávat, že komunita uživatelů z České republiky, která má jen 10 milionů obyvatel, bude tou hybnou silou, která rozhodne o nové vítězné sociální síti. Ať chceme nebo ne, jsme v tomto ohledu závislí na výsledku celosvětového dění.
Nicméně už nyní existují zajímavé alternativy. Pojďme se na ně podívat.
VK či VKontaktě
Ruská alternativa pro Facebook. Funguje od roku 2006. V síti je registrováno už téměř půl miliardy účtů, což rozhodně není málo. Web i aplikace pro telefon jsou v češtině. Právě na tuto síť odchází velká část lidí z ČR, kteří jsou nespokojeni s politikou facebooku. Přesto ani zde není příliš významná česká komunita. Protože je síť původem z Ruska, najde se nemalé množství lidí, kteří ji z principu odmítnou používat.
MeWe
Americká síť MeWe je asi nejrychleji rostoucí alternativou k facebooku. Pravě na ni mají nově své účty Donald Trump i členové jeho rodiny. Web i aplikace pro telefon mají lokalizaci do češtiny. Přesto je zde lidí z České republiky minimum. MeWe má trochu jinou filosofii než Facebook. Cílí na tématické skupiny. Více o tom na Wikipedii (anglicky).
Parler
Parler je alternativou spíše za Twitter. Uživatelům facebooku jejich očekávané funkce nenahradí. Má aplikaci pro mobilní telefon a prostředí je (trochu kostrbatě) lokalizováno do češtiny. Čechů tam je naprosté minimum.
Telegram
Telegram není sociální síť. Je to program pro komunikaci a je nejvíce alternativou například k aplikaci WhatsApp nebo FB Messenger. Protože tyto obě zmíněné aplikace vlastní Facebook, je to možná pro mnohé lidi dobrý důvod k instalaci právě alternativního Telegramu. Telegram podporujeme a už jsme o něm psali v tomto článku. Více o Telegramu a jeho instalaci je například zde (česky).
Za zmínku stojí, že na Telegram přešel i Tommy Robinson, kterého Facebook rovněž vaporizoval. Telegram umožňuje tvorbu „kanálů“, které lze používat jako svobodné necenzurované informační nástroje. Právě toho využil Tommy Robinson.
Telegram je i v češtině.
Minds
Tato sociální síť je alternativou spíše Facebooku. Byla spuštěna v roce 2015 a klade důraz na uživatelskou kontrolu toho, co jste sdíleli a jaká data jsou o vás dostupná. Čechy tam ale příliš nehledejte. Více ve Wikipedii (anglicky).
Gab
Síť Gab je označována za útočiště pravicových extrémistů. Byla spuštěna v roce 2017. Ani zde není nijak početná česká komunita. Více ve Wikipedii (anglicky).
Závěrečné doporučení
Naše redakce se spolehla na Telegram. Díky tomuto programu můžete komentovat všechny naše články. Na Telegramu máme i skupinu a infokanál. Oboje je ale zatím spíše záloha. Zatím používáme běžnou FB stránku. Pokud budeme nuceni opustit Facebook, přeneseme naše aktivity právě na Telegram a také na MeWe.
Vy se samozřejmě rozhodněte každý podle sebe, jakou alternativu k FB a TW chcete využívat a zda vůbec chcete tyto zavedené platformy opouštět. Za současné situace u nás je totiž odchod z těchto platforem a přechod na jiné srovnatelný s výpravami odvážných průkopníků, kteří šli osidlovat divoký západ. Přejeme mnoho úspěchů!
Máte doplnění k našemu článku? Napište nám do komentářů, co chybí. Článek budeme průběžně doplňovat a aktualizovat.