fakta24

Malostranské náměstí v Praze opět ožilo protesty proti aktuálnímu hlasování v Parlamentu. Jako bod programu na středeční schůzi měl být přidán návrh na zavedení tak zvaných „covid-pasů“. V původně předloženém návrhu schůze tento bod nefiguroval. Několik poslanců ale upozornilo na to, že ho zástupci vládních stran hodlají navrhnout k doplnění a následně projednat.

Do Prahy se tedy opět sjeli lidé z různých koutů České republiky, aby svým hlasitým protestem před Poslaneckou sněmovnou bránili občanské svobody. Nechyběla ani kolona vozidel Svobodné jízdy z iniciativy Společně jsme silnější.

V ranních hodinách v místě kolabovala doprava. Následně se policii podařilo vnést do situace alespoň částečně nějaký řád. Byl umožněn průjezd osobních vozidel a strážníci pouštěli tramvajové soupravy na náměstí v kyvadlovém režimu. Se zvyšující se hlasitostí demonstrujících se na místě také začal zvyšovat počet těžkooděnců.

Hlavní program na náměstí se nesl pod taktovkou Volného bloku, který svolal demonstraci pod záminkou protestů proti změně volebního zákona. Právě návrhy na změny volebního zákona obsahoval původní program jednání Poslanecké sněmovny. K Volnému bloku se přidala i iniciativa Vraťme děti do škol.

Program na Malostranském náměstí byl převážně poklidný a až na pár incidentů se nesl v podobném duchu, jako setkání minulé. „Boj za svobodu“ zde probíhal spíše v rovině řečníků z pódia a projekce na velkoplošné televizi.

Podstatně živěji to vypadalo jen o pár metrů vedle před vstupem do ulice Sněmovní. Tu již tradičně přehradil policejní zátaras. Došlo ke strkanici a do té doby nijak zvlášť početné řady policistů byly viditelně posíleny. Přestože v davu bylo nemalé množství jedinců, kteří chtěli policejní zátaras prolomit, k vážnějšímu incidentu nakonec nedošlo. Přímo před zátarasy již tradičně nechyběl ani Ivo Osovský.

Tou nejdůležitější zprávou pro demonstrující pak jistě bylo, že „Totalitní ZÁKON O VEŘEJNÉM ZDRAVÍ se ve sněmovně NEBUDE PROJEDNÁVAT do konce tohoto volebního období (10.10.21),“ jak na své facebookové stránce uvedla Zuzana Majerová Zahradníková.

Doplnění (8. července 2021)

V době vydání tohoto článku jsme nevěděli, že se na místě přeci jen jeden větší incident odehrál. Údajně mělo dojít k situaci, kdy policista srazil k zemi starší ženu a pak (on nebo někdo jiný) do ní nejméně jednou kopl, když ležela na zemi. Ivo Osovský na svém FB profilu následně zveřejnil video, ve kterém oznámil, že na policistu podal trestní oznámení.

Nezapomeňte sdílet