fakta24

Navazuji na můj článek Falešná anti-covid potvrzení, kde jsem popisoval úskalí falšování papírových potvrzení o absolvování testu na covid. Situace na bojišti se mění každým okamžikem. Papíry už nestačí. Přicházejí QR kódy.

Právní okénko

Budeme si tu povídat o tom, jak si udělat falešné potvrzení o očkování. Nejsem právník. Jistě mi nějací právníci napíší a případně opraví moje závěry. Ale zatím to vidím asi takto:

  1. Potvrzení o očkování není úřední listina. Nemá to kulaté razítko a když si takových papírů natisknete hromadu, rozhodně se nedopouštíte porušení nějakého zákona.
  2. Můžeme se tu bavit o podvodu, ale to pouze v případě, že takové falešné lejstro někde budete vydávat za pravé. Já vás samozřejmě k ničemu takovému nenavádím a naopak vás před takovým jednáním varuji 🙂

QR kód

Co to vlastně je ten QR kód? Je to text převedený na obrázku. Můžete si sami vyrobit QR kód, jaký vás jen napadne. Otevřete si tento web a napište si třeba text:

Ahoj, já jsem QR kód!

A dejte generovat. Bude vypadat takto:

Proč to tu píšu? Protože hodně lidí nechápe, co jsou to QR kódy a mají pocit, že je to nějaká magie. Ne, je to úplně jednoduché. Zkomplikuje se to až teď…

Covid pas

Co je to ten covid pas? Jak vypadá to potvrzení o očkování? Vlastní potvrzení je jen informace. Jedná se o několik údajů: jméno a příjmení, datum narození, datum provedení očkování, jaká byla použita vakcína a pak možná ještě pár drobností. Z těchto informací se vytvoří QR kód. Když někdo (například obsluha v restauraci) tento QR kód načte, tak uvidí právě tyhle informace. Tedy jméno, příjmení atd…

Mohlo by se zdát, že je to jednoduché. Všichni si vlezeme někam na web, kde napíšeme naše jméno, vymyslíme si nějaké datum vakcinace a necháme si vygenerovat QR kód. Jak jistě tušíte, není to tak jednoduché.

Když se necháte očkovat, dostanete QR kód. Jsou v něm výše zmíněné informace. Ale ty informace projdou nejprve šifrováním. V samotném QR kódu jsou tedy informace zašifrované a vy si je nemáte jak přečíst. Pokud si obyčejnou čtečkou na QR kódy naskenujete něčí platný QR kód z jeho covid pasu, uvidíte něco takového:

HC1:NCFOXN*TS0BI$ZDFRHE*E0 VO%7GUG76991N3XHW3Q6R5KE9H*7BOMHZ4/$RRXQQHIZC4.OI1RM8ZA*LPVT2B0M/CA$3NB8P:CO8U 0LDOSTB2SA8YGC-CZ+B61J2 380EYE9/MVEK0*LA/CJ6IAXPCY0+-CVYCDEFOXN*TS0BI$ZDFRHE*E0O%7GUH9-78VNI:RA-CT5-QAQ1.EKAOGK KR+P*$K3$OHBW24FAL86H0YQCIA2IE9WT0K3M9UVZSVV*001HW%8UE9.955B9-NT0 2$$0X4PCY0+-CVYCDEBD0HX2JR$4O1K8KES/F-1JA*KXFQDQEMP8BS-*O5W41FDDKLQ0KU2MLF9CEF$ECAQFCPIGSU4TNP$OHBW24FAL86H0YQCIA2IE9WT0K3M9UVZSVV*001HW%8UE9.955B9-NT0 2$$0X4PCY0+-A7OVRD8*VRO50N+7J2

Nepokoušejte se tento text převést na QR kód, samozřejmě jsem ho před publikováním pozměnil 😉

Aplikace Tečka

Pomocí aplikace Tečka můžete něčí QR kód načíst a zobrazit si skutečné informace, které obsahuje. Aplikace Tečka totiž není jen obyčejná čtečka QR kódů. Obsahuje zároveň „tajné heslo“, kterým dokáže zašifrované informace z QR kódu opět rozšifrovat a zobrazit. Proto obsluha v restauraci vidí jméno a datum narození a ne to rozsypané písmo, jak jsem ukázal výše.

Pokud se tedy chcete v hospodě prokázat platným QR kódem, lze to udělat tak, že si do svého mobilu nainstalujete aplikaci Tečka, dáte „přidat osobu pomocí QR kódu“ a mobilem načtete něčí platný kód. Pokud si mladá holka načte platný kód jiné mladé holky, asi se jí obsluha na nic ptát nebude. Pokud tam bude mít kód svého dědy, nejspíš to bude vypadat divně už na první pohled…

Chci zde zdůraznit, že instalovat aplikace, skenovat cizí kódy a nahrávat si je do telefonu, je legální, ale pokud takový kód použijete a budete ho vydávat za vlastní, dopustíte se trestného činu (ano, nejen přestupku). Tak bacha na to a rozhodně k takovému jednání nikoho nenavádím!!!

Papírové potvrzení

Svůj QR kód nemusíte mít jen v aplikaci. Stačí vytištěný na papíru. Obvyklé jsou dva formáty. Tak zvaný EU covid pas a Certifikát o provedené vakcinaci. Vypadají takto:

Temný internet

Na internetu se objevily platné QR kódy na jméno Adolf Hitler a další podobná jména. To znamená, že šifru ke kódům už někdo prolomil. Já to bohužel nejsem 🙁 Každopádně když budete hodně důkladně hledat, možná se na internetu (nebo darkwebu) dopídíte prodejce platných QR kódů.

Je to odboj

Ne, tohle není rezignace. Pamatujete, jak to bylo za komunistů? Lidé si také hledali svoje cestičky, jak přežít v totalitním systému. A neznamená to, že když pak přišla Sametová revoluce, tak necinkali klíčema.

Tak repete: NIKOHO K NIČEMU NENAVÁDÍM! Jestli si zkracujete své cestičky v dnešním covid-totalitním systému, je to vaše věc. Jen na vás všechny apeluji, nemlčte! Já chápu, že je občas potřeba podvádět, aby člověk v této totalitě přežil. Cílem je ale odstranit tu totalitu.

Proto se bavte s lidmi ve svém okolí. Vyjadřujte nahlas svůj nesouhlas s těmito anti-covid nařízeními. Když po vás budou chtít v hospodě certifikát, raději podejděte a dejte si pivo tam, kde ho nechtějí. Podporujte ty, kteří již proti tomuto systému bojují. Atd. Prostě vystupte z řady ovcí a přiložte svou ruku k boji za svobodnější budoucnost.

Odstavec pro PČR

Možná bude mít někdo potřebu na mne opět podat trestní oznámení… Chtěl bych Policii České republiky sdělit, že se jmenuji Jan Jirkal a číslo mé datové schránky je 96qj4aq. Jistě víte, že když mám datovou schránku, máte zákonnou povinnost mi do ní doručovat přednostně. Tak se toho držte. Přeji hezký den 🙂

Nezapomeňte sdílet