fakta24

Dopadlo to dobře

Z výsledků voleb nemám radost, ale nejsem ani zdrcen. Dopadlo to dobře a to je školní terminologií „za tři“. Chvalitebné by bylo, kdyby se uskupení TSS dostalo do Parlamentu. To se ale nestalo.

Než rozeberu pád detailů, chci napsat několik slov kamarádům, kteří se nechali ovlivnit mým doporučením a volili TSS. Díky. Jsem za ten hlas rád. Ale nedělali jste to kvůli mojí maličkosti. Volili jste pro lepší budoucnost svou, své rodiny, svých blízkých i téhle země. Že to nedopadlo? Nedopadlo. Socialistů je mnoho. My svobodomyslní pravičáci jsme vzácný druh. Nedáme u voleb ani 5 %. Je to ale důvod „volit menší zlo“ a přemýšlet třeba o tom, jestli volit ANO nebo SPOLU? To je jak přemýšlet, jestli si uříznu levou nebo pravou ruku. Obojí je špatně. Já bych tedy volil TSS, i kdyby měl být můj hlas jediný. Protože to v těchto volbách byla pro konzervativního pravičáka jednoznačně nejlepší volba.

Co mne na výsledku voleb potěšilo?

ANO – nevyhrálo. Babiš je až druhý na pásce. Je to malá radost, ale radost to je.

ČSSD – není v Parlamentu. Hamáček putuje do propadliště dějin. Už nikdy neuvidím v televizi jeho červenou mikinu. To je samo o sobě důvod k radosti.

KSČM – konečně, KONEČNĚ ty bolševický svině zmizí z Parlamentu. Já vím, že tam je spousta komunistů v jiných stranách. Ale KSČM je symbol. Moc mne mrzí, že se tohle povedlo až tolik let po sametovce. Škoda, že se toho nedožil můj děda…

Piráti – měli 22 poslanců, teď mají jen 4. Už jen tohle je důvod k pořádné oslavě. Že by neměli mít ani jednoho? No jasně, neměli. Ale proberte se. Bruselský socialismus dál roste. Pokud se nám ho podaří aspoň přibrzdit, tak je to super. A tohle byla pro socialistické Piráty pořádná rána.

Volný blok – končí. Nedosáhl ani 1,5 %, tedy nedostane státní příspěvek. Podle transparentního účtu je volby stály něco přes 3 miliony. A zpět se jim nevrátí ani halíř. Mám z toho velkou radost. Byť s panem Volným v nemálo věcech souhlasím, tak jsem na vlastní kůži zažil jejich kampaň. Strhané a přelepené plakáty TSS (tedy plakáty jejich potenciálních koaličních partnerů (možná!)) atd. Prostě ničili kde co a všechno si zabírali jen pro sebe. Chovali se při kampani jako prasata a je dobře, že se tihle vepři nikam nedostali.

Co mne netěší?

Šlachta – nevolil bych ho, nevěřím mu, nesouhlasím s ním, ale byl blízko pětiprocentní hranici a kdyby se dostal, mohl zajímavým způsobem ovlivňovat povolební vyjednávání.

Euro – vládu nejspíše sestaví SPOLU a PirStan. I když se to před volbami snažili neříkat, chtějí tu euro. Pokud přistoupí k zavedení eura a zrušení naší vlastní měny, upřímně nevím, jak na to budu reagovat. Možná mne zastřelí ochranka Parlamentu, až tam poběžím se zápalnou náloží.

Green Deal – kdyby se volby konaly o půl roku později, výsledek by byl zásadně jiný. Ale na kdyby se nehraje. Za půl roku se už nám všem projeví na našich rodinných rozpočtech výrazné zdražení energií a pohonných hmot. Viníkem jen Green Deal. Tohle se stát ještě před volbami, většina lidí by hlasovala jinak.

EU – vyhrály strany, které jsou připraveny odevzdávat další a další části suverenity České republiky do rukou Bruselu. To mne trápí ze všeho nejvíc. Naši předci, kteří pro nás vybojovali samostatný a hrdý stát, se teď obrací v hrobech. S tímto budeme muset ještě něco udělat…

TSS

Teď něco málo k volební formaci Trikolora Svobodní Soukromníci. Neosvědčilo se to. Ale i já toto spojení před volbami podporoval a považoval jsem ho za skvělý nápad. Sice jsem skřípal zuby, protože došlo (logicky) k mnoha programovým kompromisům, ale i tak mi tohle spojení dávalo smysl. No, nemůžu mít vždycky pravdu 🙂

Trikolora – jestli správně počítám, tak Trikolora dostane z voleb za hlasy necelých 9 milionů Kč. Pokud mám správné informace, je tam ještě nějaká sekera za kampaň. Když se to poplatí, tak by Triku mělo více jak 5 mega zůstat. To je malér. Ta částka bude dostatečně motivační, aby lidé v Trikoloře měli potřebu pokračovat dál. Při tomto volebním debaklu bych ale Triku doporučil stejný postup, jako udělali Realisté, tedy řízené rozpuštění strany a její zánik.

Soukromníci – neurazí, nenadchnou. Soukromníci jsou stabilní straničkou směrem napravo od středu. Sami nikdy nedosáhnou poslaneckých mandátů. Jsou ale vhodnými partnery do různých koalic. A v jejich řadách jsou správní lidé, to se musí nechat.

Svobodní – tady mám trochu problém s nezaujatým hodnocením. Přeci jen jsem ve Svobodných kdysi strávil několik let. Podobně jako Trikolora dostanou Svobodní nějaké miliony na další činnost. Asi bych hned nedoporučil rozpuštění strany. Přeci jen mají jednoho senátora a desítky zastupitelů na komunální úrovni. Upřímně si ale myslím, že by se Svobodní už do budoucna neměli účastnit parlamentních voleb. Historicky v nich několikrát opakovaně neuspěli. To ukazuje, že jejich myšlenky nedokážou přitáhnout potřebné množství voličů (nejméně čtvrt milionu), Svobodní své myšlenky nedovedou prodat a nakonec že lidé už vnímají Svobodné jako neúspěšnou stranu a nechtějí je volit. Případně samozřejmě mix všech tří důvodů najednou. Podle mne byla společná kandidátka TSS zdaleka nejlepší možnou volbou, jak Svobodné dostat do Parlamentu a výsledek byl stejně necelá 3 %. Prostě tudy cesta nevede.

Preferenční hlasy – jsou takovým zajímavým ukazatelem, tak jen pro úplnost sem hodím přehled. Jejich podrobný rozbor si nechám na jindy… Kandidáti TSS získali celkem cca 88 tisíc preferenčních hlasů. Z toho Trikolora cca 41 tisíc, Svobodní cca 29 tisíc a Soukromníci cca 8 tisíc. Kandidátka byla s podporou Manifest.cz a Manifest získal cca 3,5 tisíce preferenčních hlasů. Zajímavostí jsou dva kandidáti z jiných stran. Kandidát za Stranu nezávislosti České republiky získal 252 preferenčních hlasů a kandidát za Slušní lidé 520 hlasů. Zbylých cca 6 tisíc hlasů si pak rozdělili kandidáti bez stranické příslušnosti.

Preferenční hlasy jasně ukazují, že dohodnutý poměr zastoupení kandidátů jednotlivých stran na kandidátních listinách neodrážel reálnou sílu a potenciál těchto stran. Protože je ale politika umění možného a zároveň je po bitvě každý generál, nemá cenu tohle více rozebírat.

Babiš

Pan Babiš si zaslouží vlastní odstavec. Nemám ho rád a vlastně by mi vůbec nevadilo, kdybych ho viděl viset na šibenici. Jo, až tak moc ho nemám rád. Musím ale uznat, že v těchto volbách obstál skvěle. Když vezmu v úvahu, jaký tlak je proti němu z mnoha stran vyvíjen a navíc to, že vedl zemi v době covidové celosvětové hysterie, tak je s podivem, že dosáhl tolika procent. Byť je to můj politický protivník, tak za toto si zaslouží i můj respekt.

Začala nová kampaň

Co dál? Přeci bojovat za svobodu a brzdit socialismus. Tímto textem se loučím s volbami PSP 2021 a už hledím dopředu. Je třeba ukazovat, jak nám naše členství v EU škodí. Je třeba ukazovat, proč je svoboda důležitější než demokracie. Je třeba ukazovat, proč by lidé měli svobodu chtít a že svoboda za to stojí. Čeká nás všechny ještě hodně práce. Při kampani jsem potkal staré známé. Dříve jsme byli všichni členy Svobodných. Dnes jsme všude možně. Ale i tak bylo příjemné vidět, že tu mezi námi stále žije hodně lidí, kterým na svobodě záleží. Hodně ale ne dost. Dost nás bude, až dáme výsledek přes 5 %. Určitě to nebude za TSS. Myslím, že to nebude ani za Trikoloru. Možná ani za Svobodné. Ale jednou to přijde a my, kteří věříme ve štíhlý stát a svobodu jednotlivce, u toho budeme.

Všem velký dík za pomoc při kampani a za vaše hlasy u voleb. Mělo to smysl.

Jan Jirkal

Nezapomeňte sdílet