fakta24

Po téhle akci jsem chtěl skončit. Své názory jsem nezměnil, ze svých cílů jsem neslevil. Jen jsem už v dalších a dalších demonstracích neviděl smysl. Těm ve vládě je to stejně jedno. Kašlou na lidi na náměstích. Možná své rozhodnutí skončit ale ještě přehodnotím…

Můj skromný názor je, že se demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze mimořádně povedla. Vlastně takto si představuji dobře udělanou akci. Pořadatelé nepodcenili přípravu. Pódium mělo úroveň, program byl zajímavý a vyvážený, bylo myšleno nejen na mobilní WC, ale třeba i na zajištění parkovacích míst pro mimopražské.

Ještě půl hodiny před začátkem akce bylo na náměstí tak maximálně 500 lidí. Koukl jsem se na událost na FB. Asi 6 tisíc lidí projevilo zájem. Asi čtvrtina označila, že se zúčastní. Reálně jsem tedy nečekal účast větší než tisíc lidí.

Potvrdilo se, jak je důležité, nespoléhat se jen na kampaň na facebooku. Já nevím, jestli ty další lidi oslovily plakáty, řekli jim o akci kamarádi, případně jak jinak se o demonstraci dozvěděli. Ale náměstí bylo plné. Lidé přicházeli ještě v průběhu akce. V závěru bych odhadl počet tak na pět tisíc lidí, což jsem těsně před začátkem akce nečekal ani ve snu.

Sešla se široká paleta různých vrstev společnosti. Lidé z různých oborů a různého věku. Pokud chtěl někdo najít v davu opilého šaška, jistě se mu to podařilo. A mohl si ho vyfotit a následně celou akci prezentovat tímto jediným snímkem. Ostatně slečna, která přímo před pódiem obnažila svá prsa, byla okamžitě v hledáčku mnoha fotografů a nepochybuji, že se stane jednou z „tváří“ demonstrace. Naprostá většina účastníků však byli normální avšak naštvaní lidé. Lidé, kterým není jedno, jak vláda likviduje tuto zem.

Na místě bylo nespočet objektivů fotoaparátů i kamer. Z akce budou jistě v následujících dnech různé výstupy. Kdo si bude chtít udělat realistickou představu o celé akci, rozhodně k tomu bude mít příležitost.

Za zlomový považuji přístup policie. Vlastně poprvé za celou dobu covidových opatření jsem zažil protestní akci v PRAZE, kde policie neprudila účastníky. Zdůrazňuji Prahu záměrně, protože lidský a zároveň profesionální přístup policie jsem běžně na demonstracích zažíval například v Brně, Znojmě, či Ostravě. Já vím, že ani dřívější buzerace pražských policistů nebyla z jejich hlavy. Prostě dostali takové rozkazy. Jsem rád, že se i vedení policie umoudřilo a tentokrát vše proběhlo v příjemném duchu. Možná svou pozitivní roli sehrálo i to, že organizátoři akce nepodcenili komunikaci s policií a již předem celý program demonstrace společně důkladně prodiskutovali.

Česká republika je takový malý rybníček. Lidé se znají. Před začátkem demonstrace jsem byl upozorněn jedním fotografem, se kterým se už známe od vidění z mnoha jiných akcí, že se chystají nepokoje. Jak to mohl vědět? Poznal lidi, kteří tam byli a kteří už dříve na jiných akcích nepokoje dělali. Provokatéři. A jak řekl, tak se stalo. Dozněl poslední tón písně, která ukončovala demonstraci a bouchl první dělobuch.

Tímto bych chtěl poděkovat všem klukům v reflexních vestách s nápisem CHCÍPL PES, tedy děkuji ochrance. Já nevím, jestli ty provokatéry s dělobuchem z náměstí vyvedli oni. Nejspíš jo, kdo jiný? Každopádně další dělobuch jsem slyšel už bouchnout až kdesi v dáli někde v uličkách. Ochranka demonstrace odvedla naprosto perfektní práci. Vlastně takto dobře zvládnutou organizaci jsem viděl jen na demonstracích v Německu, u nás ne.

Pokud tedy toto měla být poslední demonstrace, na kterou jsem šel, vybral jsem si tu nejlepší, kterou jsem mohl. A pokud se mi mé rozhodnutí už na demonstrace nechodit přeci jen rozleží v hlavě a znovu někam vyrazím, tak aspoň půjdu s pocitem pozitivního očekávání, protože už vím, že i v České republice umíme udělat profesionální protestní akci na náměstí.

Děkuji, že jsem se mohl zúčastnit!
A hlavně nezapomeňme na to nejdůležitější:
23. LEDNA OTEVŘEME ČESKO!

Jan Jirkal

PS: Na akci padlo několik hodnotných informací ohledně pomoci podnikům, které jejich majitelé navzdory zákazům otevřou. Nebudu to zde více vypisovat. Informace hledejte na www.chciplpes.cz

Nezapomeňte sdílet