fakta24

Žijeme v politickém a právním prostředí, jehož uspořádání a pravidla neodpovídají reálné situaci. Současný model předpokládá morálku. Byl nastaven tak, aby politici (zástupci lidu) dostali mandát a v průběhu několika let (například čtyřletého volebního období) realizovali to, co si jejich voliči přejí. Tak nějak automaticky se předpokládalo, že politici budou čestní lidé a budou vládnout férově. Nikdo nepředpokládal, když byl tento model sestavován, že bude potřeba také nastavit nějakou pojistku, aby bylo možné v průběhu volebního období zastavit politika, který se „urve ze řetězu“.

Morálka zmizela

Dnes jsme v jiné situaci. Vlastně se už nedá hovořit o tom, že by se nějaký politik urval ze řetězu. Drtivé většině všech politiků onen pomyslný řetěz spadne hned po volbách. Okamžitě zapomenou na předvolební sliby a začnou si bezmezně užívat svůj mandát. Společně hrají divadlo před televizními kamerami a následně pak při hlasování zvedají ruku pro přesný opak toho, co voličům slíbili.

Programy politických stran jsou zcela zbytečné. Jednak je téměř nikdo nečte a hlavně si z nich po volbách každá politická strana udělá trhací kalendář. Z části to je způsobeno tím, že jsou strany po volbách nuceny uzavírat vládní koalice. Musí ustupovat ze svých programů a dělat kompromisy. Významnou roli v tom ale hraje i fakt, že voliči nemají jak v průběhu volebního období vynutit dodržování programu a předvolebních slibů.

Řešení existuje

Sázka na morálku politiků dnes už tedy nestačí. Potřebujeme nástroj, kterým můžeme z řetězu utržené politiky zastavit i v průběhu jejich volebního období. Takových nástrojů existuje několik. Z mnoha důvodů považuji za nejlepší lidové veto, kterému se ne náhodou říká také „záchranná brzda demokracie“.

Lidové veto

Co je, co není a jak funguje lidové veto si můžete přečíst na webu lidoveveto.info.

Demonstrovat nepomůže

Možná jste si už stačili všimnout, že různé demonstrace nespokojených občanů mají na politické dění vliv asi jako voda stékající po skle. Tudy cesta nevede. Politik, který by sám od sebe rezignoval poté, co se zpronevěří svým voličům, to je dnes celosvětová vzácnost. O takových případech se pak pějí písně. V našich podmínkách si můžeme rovnou říct, že tohle se u nás neděje, dít nebude a tak ani tudy cesta nevede. Nutně tedy potřebujeme onen pomyslný bič na politiky.

Potřebujeme osvětu

Proč nikdo aktivně neprosazuje zavedení lidového veta? Protože ho lidé nechtějí. Lidé o něm totiž nevědí. Část voličů by chtěla takzvanou „odvolatelnost politiků“. Ale to je něco zásadně jiného a hlavně odvolatelnost politiků neřeší problémy, které před svým odvoláním politici napáchají.

Aktuálně tedy nejvíce potřebujeme osvětu. Pokud nejste spokojeni se stavem současné politické scény a s nemorálním chováním politiků, šiřte do svého okolí informace o lidovém vetu. Nastudujte si, jak lidové veto funguje. Až zas někdy (nejspíše hodně brzy) uvidíte, jak si nějaká politická strana vytírá zadek vlastním programem, zamyslete se, zda by to samé dělala i v situaci, kdyby u nás existovalo lidové veto.

Osvětu svého okolí můžete začít například sdílením tohoto článku… Děkuji.

Jan Jirkal

Nezapomeňte sdílet