fakta24

Mezi mnoha protesty, které se konaly v době nouzového stavu, je svým způsobem výjimečný ten z Palackého náměstí, který se uskutečnil 9. 4. 2021. Celou akci připravily a na místě realizovaly výhradně ženy.

Už sama upoutávka na akci byla neobvyklá. Je ve formě až umělecky pojatého videa. Zde se na ni můžete podívat.

O co ženám šlo? Své cíle dámy sdělily do následujícího prohlášení:

Naše prohlášení k akci na Palackého náměstí v Praze 9. 4. 2021

Jsme parta holek, žen, matek, babiček… v odporu proti nesmyslným plošným opatřením.

Cílem happeningu bylo vyjádřit náš nesouhlas se stavem, ve kterém se dnes celá Česká republika nachází. Měly jsme potřebu promluvit a vyjádřit naši plnou podporu všem rodičům, kteří nesouhlasí s diktátem zločinecké organizace říkající si vláda ČR.

Chápeme asi jako každý na této planetě, že je společnost štípnuta na dva díly. Jeden bláhově věří čemukoliv, co vyjde od politiků či meinstreamu. Ten druhý díl společnosti prosazuje a vyžaduje svobodu a to se všemi plusy i mínusy, které tato – pro nás nejdůležitější hodnota – vyžaduje. I nadále budeme podporovat jakoukoliv aktivitu vyjadřující odpor. Právo na odpor je zakotveno i v naší Ústavě.

Jsme toho názoru, že je potřeba vytvořit stálý a sílící tlak směrem nahoru a vytvořit hnutí lidu k odstranění nejen vlády, ale hnát k odpovědnosti a trestu všechny, jež bezpráví na nás všech vytvářejí, přihlížejí mu a napomáhají. Ať už se jedná o neustálé prodlužování nouzového stavu bez jakéhokoliv vyhodnocení toho předešlého, rozkrádání naší vlasti nebo zvednutí ruky či zdržení se hlasování při schvalování pandemického zákona. Kéž by přibývalo těch lidí, kteří budou chtít vidět dál než na svůj práh a začali se více zajímat o politické dění. Nikdy to nebylo důležitější. Jsme přesvědčené, že covid je politické rozhodnutí.

Ale jak se říká, že vše zlé je k něčemu dobré, nebo akce si říká o reakci, tak věříme, že díky již zmíněnému pandemickému zákonu si lidé uvědomí, co zaspali a o to větší a silnější odpor ze strany obyčejných lidí se zvedne.

Spojujeme se na všech možných úrovních, na demonstracích, na jízdách „společně jsme silnější“, či v jakékoliv právní obraně.

Nenechme zašlapávat svá práva a svobody do bahna politické zdravotní diktatury.

– – –

Jsme apolitické a s jistým pousmáním podotýkáme, že naše akce 9. dubna na Palackého náměstí – jediném Hyde parku u nás – neměla nic společného s podporou kohokoliv známého z rádoby vlastenecké scény, ač na to sebebláznivěji upozorňuje.

Sociální sítě

Událost byla zveřejněna na Facebooku. Tam také můžete v komentářích k tématu diskutovat.

Galerie

Zde přinášíme pár fotografií z akce.

Video

Sestřih video-záznamu z akce připravilo Nezávislé zpravodajství TV.

Video

Rozhovor s hlavní organizátorkou.

Nezapomeňte sdílet