fakta24

Už z příprav bylo jasné, že demonstrace na Staroměstském náměstí přerůstá organizátorovi přes hlavu. Občanský spolek HON akci naprosto nezvládl.

Odpor k nesmyslným a nekoncepčním vládním opatřením zvedl ze židlí mnoho lidí po celé ČR a dokázal zdánlivě nemožné – sjednotil chuligány z mnoha různých fotbalových klubů. Tento potenciál jednoty a oprávněné naštvanosti lidí však spolek HON nedovedl využít.

Už zahájení demonstrace bylo trapné. Přišli jsme demonstrovat proti vládním opatřením. Opravdu někdo čekal, že je budeme dodržovat? Kdosi z organizátorů však několikrát dokola opakoval z pódia ustrašeným hlasem, jak je potřeba stát v obdélníčcích, které před akcí namalovali křídou na dlažbu. Směšné.

Následovaly projevy řečníků – plejáda bezejmenných tváří. Snad až na dvě výjimky nikdo z nich neuměl mluvit do mikrofonu. Před sjednocené chuligány postavili kohosi, kdo zamumlal plytký text o sportu. Poslechli jsme si vyčpělé příběhy z dob komunismu a vzpomínky na listopad 1989.

Na Staromák jsme šli demonstrovat proti nesmyslným opatřením vlády. Demonstrovat proti likvidaci celých odvětví ekonomiky a sportu. Demonstrovat proti střetu zájmu a vlastnímu obohacování členů vlády a jejich rodinných příslušníků. HON nám na to odpověděl ústy neschopných řečníků obecnými frázemi o svobodě a demokracii. A hlavně ať prý přijdeme na jejich další akci.

Z celé akce bylo zřejmé, že jsou organizátoři podělaní strachy. Za mne: Pokud nemají koule na to, aby stáli v čele občanského odporu proti vládní zvůli, tak ať jsou pryč a uvolní místo tomu, kdo to dokáže se vztyčenou hlavou.

K násilnostem PO UKONČENÍ demonstrace asi tolik:
Být ostravským chuligánem, který přijede demonstrovat až do Prahy, kde si stoupne bok po boku vedle sparťanů a chuligánů z dalších klubů a poslechnout si pak tupé a bezduché žvásty z pódia, tak bych byl také nasraný. Navíc výzvy od organizátora: „Dokažte, že nejste jen tupá hovada, která dělají bordel na stadionech,“ jsou vlastně vzkazem, jaký názor na chuligány organizátor má. Mne by to na jejich místě urazilo.

Dále dlužno přiznat, že policie šla konfliktům naproti. Možná si chtěli zatrénovat. Každopádně to není jen a pouze tak, že by účastníci demonstrace páchali násilí a policie dělala všechno potřebné, aby k násilí nedocházelo. Část viny je i na straně zasahujících policistů, byť je ta část jen velmi malá.

Poslední tečku tomu dají média, která budou informovat jen o následných násilnostech. Protože to je přeci dobře prodejná senzace a o smyslu demonstrace více neřeknou. Vina v tomto padá ale opět i na hlavu spolku HON, protože nedokázal z pódia předat jasný a srozumitelný vzkaz o tom, proč jsme přišli demonstrovat.

Cítím mizející svobodu z naší společnosti. Určitě budu hledat další příležitosti, jak podpořit návrat zpět směrem ke svobodné společnosti a nezávislé České republice. Po dnešní zkušenosti ale myslím, že takovou příležitostí další akce spolku HON nejsou. A je otázka, zda kdy byly…

Jan Jirkal

Nezapomeňte sdílet