fakta24

Aktualizováno 16. ledna 2021

Hledal jsem nějaký jasný návod, jak otevřít hospodu. Myslím tím otevřít v době nouzového stavu. Všude se kolem toho tématu opatrně našlapuje. Všude se tak nějak trochu naznačuje. Mám z toho pocit, že se právníci prostě bojí udělat jasný a srozumitelný návod. Tak já se nebojím a ten návod udělám.

Zároveň bych chtěl vyzvat všechny hospodské: Otevřete svoje hospody a přestaňte dodržovat nesmyslné vládní zákazy! Nebojte se. Ani tahle vláda plná bolševických sviní si nedovolí nějak postihovat ty, kdo otevřou své podniky, když jich bude hodně. Aby tahle akce tedy měla smysl, otevřete svou hospodu a hlavně tlačte na další hospodské, ať udělají to samé.

Je to jednoduché

Je více způsobů, jak otevřít a zároveň se vyhnout pokutám a dalším postihům. Pojďme se podívat na asi ten nejjednodušší způsob.

Do restaurací nesmí chodit veřejnost. Tedy jen tak kdokoli z ulice. Restaurace ale může poskytovat své služby nějaké konkrétní skupině lidí. Podrobně je to popsáno v tomto článku na webu Stav bez nouze.

Napište na kus papíru TATO RESTAURACE NENÍ OTEVŘENA PRO VEŘEJNOST. TATO RESTAURACE JE OTEVŘENA POUZE PRO ODPŮRCE VLÁDNÍCH OPATŘENÍ. Papír přilepte viditelně ke vstupu do vašeho podniku.

Za dveře dejte stolek a na něj další papír. Ten bude sloužit k tomu, aby na něm hosté potvrdili, že nejsou veřejnost, ale že jsou odpůrci vládních opatření. Vlastně úplně postačí, když na něm bude napsáno JSEM ODPŮRCE VLÁDNÍCH OPATŘENÍ a pod tím dva sloupečky na jméno a na podpis.

Nedělejte z toho vědu. Našel jsem různé doporučené texty, co se na ty dva papíry dá napsat. Vždy mi to ale přišlo hrozně ufňukané. Tohle je třeba napsané v tom článku, na který jsem odkazoval o tři odstavce výše:

„Prohlašuji, že nesouhlasím s kroky vlády v boji s koronavirem, které jsou chaotické a zcela ignorují zdravý́ rozum. Vláda popírá aktuální statistická data. Její opatření nevychází z žádné seriózní studie, ani se neopírají o žádná relevantní data státních institucí. Přijatá krizová opatření podle mého přesvědčení odporují všem normám, které by měly platit v 21. století.“

Lidi nezajímá, jestli něco ignoruje zdravý rozum, případně co má platit ve 21. století. Chtějí pivo a dobře se najíst. Osobně bych se tedy vykašlal na nějaké rádoby chytré řečičky a udělal to co nejjednodušší.

Užitečné odkazy

Rebelování proti vládním zákazům se naštěstí už věnuje pár právníků a dalších odborníků, tak se na netu dá najít dostatek užitečných informací. Jen mi přijdou všude takové neucelené a rozházené po mnoha místech. Proto jsem se ostatně rozhodl napsat tenhle článek. Abych to podstatné sepsal vše na jedno místo.

Stav bez nouze je web, který radí nejen hospodám, jak otevřít. Najdete tam odpovědi, jestli se musíte nechat očkovat a mnoho dalších informací. Web provozuje advokát David Zahumenský. Myslím, že pan advokát odvedl kus dobré práce. Pokud si to můžete dovolit, otevřete stránku kontakt a přispějte na transparentní účet.

Otevřeno je další web provozovaný právníkem. Právní záštitu poskytuje pan Radek Suchý. Dále na webu spolupracuje ekonom Petr Machovský. Společně pak nabízejí poradenskou činnost. Máte-li k otevření hospody nějaký dotaz, využijte formulář na webu a zeptejte se. Celkově na webu moc informací není, ale ta možnost ptát se na konkrétní věci je dobrá.

CHCÍPL PES je už docela známý projekt. Jistě jste o něm už slyšeli. Pokud má mít rebelování a otevírání hospod smysl, je nutné vzájemně spolupracovat. Určitě svůj podnik zaregistrujte na stránkách chcíplého psa. Je potřeba dát si navzájem vědět, že v tom rebelování nejsme sami.

Součástí webu CHCÍPL PES je i odkaz na mapu Kde CHCÍPL PES? Doufám, že právě vaše hospoda v té mapě už je, případně tam bude co nejdříve 😉

Otázky a odpovědi

K tématu je toho hodně co říct. Určitě sem časem ještě doplním nějaké další finty. Třeba jak si z hospody udělat petiční místo. Nebo jak do hospody svolat schůzi politické strany, protože na takové schůze se omezení nevztahují.

Zatím si pojďme odpovědět na pár základních otázek.

Co když přijde policie?

Policii do podniku pustit musíte. Buďte na policisty mílí a zdvořilí. Sami od sebe nepřišli. Někdo vás udal, proto tam jsou. Pokud budete jednat správně, přijdou tak 2x až 3x a pak už chodit přestanou. Podrobné info je v tomto článku.

Musím dát policii svou občanku?

Musíte. Tedy nemusíte, ale naschvál odmítnout dát policistovi svůj doklad totožnosti může jen naprostý debil. Policie má právo takového člověka odvézt na služebnu a tam provést jeho ztotožnění. Odmítnutí dát občanku tedy není frajeřina, ale je to blbost.

Hrozí mi pokuta?

Ta hrozí vždycky a všem 😀 Pokud otevřete hospodu správně a využijete mezer v zákoně, tak nic neporušujete a tedy není důvod dávat nějaké pokuty. Přečtěte si třeba tento článek, který se týká kadeřnictví, ale je to podobné.

Hrozí nějaký postih mým hostům?

Nehrozí. V úvahu připadá porušení zákazu vycházení. Ale každý může vycházet za účelem nákupu zboží a služeb. A pivo v hospodě je takový nákup. Pak je tu zákaz přítomnosti osob v provozovnách stravovacích služeb. To jsme ale ošetřili těmi papíry u vchodu.

Co musím teď hned udělat?

Tuhle vypečenou otázku jsem si nechal na závěr. Teď hned musíte tento článek sdílet, kde to jen sdílet jde. Pošlete ho mejlem kamarádům. Dejte ho na sociální sítě. Je úkolem nás všech, aby se tyhle informace dostaly k majitelům hospod. Mnozí chtějí otevřít, ale mají strach. Postarejte se, aby se dozvěděli, že svou hospodu otevřít mohou a jak to mají udělat.

Já sem časem budu doplňovat další informace. Doufám ale, že už takto je to jasné a přehledné. Doufám, že jste zde našli všechny základní informace, jak svou hospodu otevřít. Teď už zbývá jen poslat tenhle článek k dalším lidem a otevřít hospodu.

Jan Jirkal

Nezapomeňte sdílet