Sled událostí, který byl odstartován pokreslením plochy Staroměstského náměstí v Praze, ukázal v plné nahotě, jak je naše společnost rozdělená.
Nejprve kříže
Celé to začalo pokreslením Staroměstského náměstí v Praze (a několika dalších ploch v jiných městech). O rozruch se postarali aktivisté ze spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří v pondělí 22. března nasprejovali 25 tisíc bílých křížků na plochu Staroměstského náměstí v Praze.

Jednalo se o ohlášenou akci a vše proběhlo v koordinaci a za přítomnosti Policie České republiky.
Politika a pochybnosti
Hned v pondělí se na sociálních sítích začala objevovat kritika celé akce. Nejčastější námitky byly dvě. Jednak je sporné číslo 25 tisíc. Podle kritiků je reálných obětí Covid-19 zhruba jen třetina. Zbylé oběti, které jsou vykázány jako úmrtí „na“ covid, jsou považovány spíše za úmrtí „s“ covidem.
Další námitkou je, že se spíše než o pietu jedná o politickou akci a snahu zviditelnit se. Mikuláš Minář, který založil Milion chvilek pro demokracii, založil i politickou stranu Lidé PRO. V této souvislosti je potřeba dodat, že následně ve středu 24. března Minář oznámil, že se Lidé PRO voleb účastnit nebudou.
Lidé PRO končí. Dodržíme slib a podpoříme demokratické strany. Přesvědčivé vítězství demokratického tábora je totiž pro tyto volby to nejdůležitější.
— Mikuláš Minář (@MinarMikulas) March 24, 2021
Podrobnosti zde: https://t.co/hZ4Gf5qXq7 pic.twitter.com/6tA0xzGJSY
Potenciál celé akce ale správně pochopil například politik Jan Čižinský, který hbitě informoval, že Praha ponechá (oproti původní dohodě) kříže na náměstí, než je smyje déšť.
Domluvili jsme se v pražské koalici, že je vhodné kříže na náměstí ponechat do doby, než je smyje déšť. pic.twitter.com/SLRYlnLIii
— Jan Čižinský (@jancizinsky) March 22, 2021
Rozdělená společnost
Co jedni považují za respektu-hodný akt piety, to jiným vadí. Někteří lidé se proto rozhodli nasprejované kříže z náměstí odstranit sami, když se k tomu po ukončení nahlášené akce (pondělí večer) město ani organizátoři neměli.
Na fotografiích je muž, který se vydal kříže umýt. První fotka je z úterý, kdy mu policie na místě zabavila jeho mop. Druhá fotografie je ze čtvrtka, kdy muž ve své činnosti pokračoval už v jiném ustrojení. Ve čtvrtek ho na místě natáčelo a fotilo nemálo objektivů, jeho úklidovou výbavu mu však tentokrát už nikdo nebral.


ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY
Ještě v pondělí večer se vedle křížů objevil nápis ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY! Psali jsme o tom v článku Aktivisté aktivistům upravili pietní místo na Staromáku v Praze.
V reakci na připsání nápisu ke křížům vydala Policie České republiky veřejné prohlášení, že po pachatelích pátrá.
Večer někdo nastříkal na Staroměstském náměstí nápis "ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY!" Po pachatelích pátráme. pic.twitter.com/AqYARLdEEI
— Policie ČR (@PolicieCZ) March 23, 2021
Praha zároveň hned druhý den (úterý) vyslala profesionální úklidovou jednotku, aby nápis na Staroměstském náměstí odstranila.

Dvojí metr
Jak se zdá, žijeme ve společnosti, kde existuje jakási skupina privilegovaných občanů. Jejich lepší postavení a lepší možnosti pramení z jejich politických názorů. Co je totiž dovoleno jedněm, není dovoleno druhým. Rozdíl je často právě jen v tom, kdo je realizátorem nějakého nápadu.
Že je společnost rozdělena a není v ní všem měřeno stejně, to okomentoval ve svém videu ještě v pondělí večer Ivo Osovský. Jeho vyjádření přinášíme v rozšířené verzi, kterou pro něj udělali jeho fanoušci.
Následně se také veřejně přiznal, že to byl právě on, kdo na Staroměstské náměstí v Praze nasprejoval výše zmíněný nápis.
Nápis je udělán podobnou křídovou smyvatelnou barvou, jako jsou nasprejovány bílé kříže. V době natáčení tohoto videa na místě již nápis nebyl. Policie České republiky na výslechu sdělila Ivo Osovskému, že mu za nastrejování nápisu hrozí až tři roky odnětí svobody.
Jak je vidět z koláže, která je úvodním obrázkem tohoto článku, plocha náměstí rozhodně nezůstává nepopsána. Lidé chodí na Staroměstské náměstí a ke křížům připisují své vzkazy. Nejčastěji to jsou jména jejich blízkých, kteří zemřeli na Covid-19. Staroměstské náměstí se tak začíná měnit v symbolické pietní místo.
Zároveň je ale vidět, že co projde jedněm bez problému, za to je jiný stíhán. Odhlédněme od emocí a podívejme se na situaci věcně. Lidé přichází na Staromák a ke křížům připisují nápisy podle toho, co chtějí vyjádřit. Ze všech těchto lidí je ale jediný člověk, který za takovýto nápis čelí trestnímu stíhání a tím je Ivo Osovský.
Když jsme se byli dnes (čtvrtek) na náměstí podívat, byly na zemi desítky nápisů, květin, svíček, vzkazů… Na dvou místech ležely krabičky s křídami, které tam někdo zanechal evidentně proto, aby někdo další mohl také připsat své vzkazy.
Čekání na déšť
Pokrytectví, dvojí metr, názorově rozdělená společnost, bolest ze ztráty blízkých, vztek ze ztráty našich svobod, politikaření… To vše nám ukazuje aktuální dění na Staroměstském náměstí. Formát celé akce nejspíše značně přesáhl i původní očekávání aktivistů z Milionu chvilek pro demokracii, které měli, když v pondělních ranních hodinách sprejovali po ploše Staromáku.
Zatím je venku krásné počasí. Ale jednou přijde déšť. A ten smyje křídové kříže i další křídové nápisy. Zůstane jen 27 křížů v místě, kde připomínají popravu českých pánů dne 21. června 1621. A nejspíše zůstane i trestní či přestupkové stíhání těm, kteří nejsou v tomto režimu mezi privilegovanými.
